APS Energia

APS Energia Rus kupiła zakład produkcyjny w Jekaterynburgu za 4,83 mln złotych netto

APS Energia Rus – jedna z siedmiu spółek zależnych Grupy APS Energia – podpisała z ZAO Uralenergo - Sojuz przedwstępną umowę kupna-sprzedaży nieruchomości o powierzchni 2,5 tys. m kw. Nowy zakład pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych rosyjskiej spółki ponad 2,5-krotnie. Wartość umowy wynosi 80 mln rubli netto (ok. 4,8 mln złotych).

Zakup inwestycji umożliwi stworzenie autonomicznej struktury binzesowo-finansowej na rynku rosyjskim, z własnymi aktywami, mocami produkcyjnymi i sprzedażowymi oraz niezależnymi źródłami finansowania.

Zgodnie z zawartą umową przedwstępną APS Energia Rus do 29 lutego 2020 r. podpisze z ZAO Uralenergo - Sojuz umowę kupna-sprzedaży budynku administracyjno-produkcyjnego o łącznej powierzchni 2,5 tys. m kw. oraz prawa użytkowania wieczystego do części gruntu, na którym znajduje się nieruchomość. Producent systemów zasilania gwarantowanego zapłacił za nieruchomość 80 mln rubli netto (4,83 mln zł netto) oraz podatek VAT w wysokości 16 mln rubli netto (0,97 mln zł netto).

Uruchomienie nowego zakładu w Rosji to przede wszystkim odpowiedź na bardzo korzystną sytuację na tamtejszym rynku. Chodzi tu głównie o inwestycje w branży energetycznej, dla której realizujemy coraz więcej zamówień. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych partnerów, musimy zwiększyć zarówno powierzchnię produkcyjną, jak i biurową. Nowy zakład to także możliwość poszerzenia oferty o urządzenia nowszej generacji oraz te przeznaczone na inne segmenty rynku – wyjaśnia Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

Od blisko 25 lat stawiamy na dynamiczny rozwój Grupy Kapitałowej APS Energia. Obecnie prowadzimy działalność w siedmiu krajach i nie ustajemy w ekspansji geograficznej. Zgodnie z przyjętą „Strategię rozwoju Grupy APS Energia 2019-2021” planujemy zarówno utrzymanie pozycji istotnego gracza na rynku przemysłowych systemów zasilania gwarantowanego w Polsce, jak i rozwój na rynkach zagranicznych, w tym w krajach rosyjskojęzycznych. Zakup nieruchomości w Jekaterynburgu to inwestycja, która pozwoli za zwiększenie zatrudnienia o ok. 10 proc. w rosyjskiej spółce zależnej, a co za tym idzie, dynamiczny wzrost potencjału produkcyjnego. Po półrocznej przewadze projektów realizowanych na rynku krajowym, zamierzamy ponownie mocno zaznaczyć naszą obecności na rynkach rosyjskojęzycznych – podsumowuje Piotr Szewczyk.

APS Energia produkuje urządzenia zasilania awaryjnego, które trafiają głównie do firm z sektora naftowego, gazowego i energetycznego. Posiada certyfikaty, które umożliwiają dostawy urządzeń do takich gigantów jak Rosatom czy Gazprom.

1,8 tys. m kw. zakupionej hali budynku stanowi powierzchnia produkcyjno-magazynowa, a 0,7 tys. m kw. – administracyjno-biurowa. Do jednego nabywanego lokalu przeniesiona zostanie działalność produkcyjna APS Energia RUS z 3 rozproszonych lokalizacji, co z pewnością przyczyni się do obniżenia stałych kosztów bieżących przypadających na 1 m kw obiektu. Wartością dodaną budynku jest fakt, że hala w momencie zakupu była już dostosowana do prowadzenia działalności produkcyjno-montażowej w obszarze szeroko rozumianej elektrotechniki. Modernizacja nieruchomości zakończyła się w marcu br. – wyjaśnia Piotr Skrzyński, dyrektor strategii i rozwoju APS Energia, pełniący jednocześnie funkcję za-cy dyrektora generalnego APS Energia RUS.

Zakup nieruchomości zostanie sfinansowany w 20 proc. ze środków własnych spółki APS Energia RUS, a w 80 proc. z kredytu hipotecznego w AO Gazprombank. Umowa kredytowa przewiduje spłatę kredytu w okresie 5 lat i oprocentowanie nie wyższe niż 16,5 % p.a. Zabezpieczenie kredytu stanowić będzie hipoteka ustanowiona na nabywanej nieruchomości.


APS Energia SA została założona w 1995 roku. Przez ponad dwadzieścia cztery lata działalności firma przekształciła się w międzynarodową grupę kapitałową zatrudniającą blisko 370 osób w 7 krajach i produkującą urządzenia do przedsiębiorstw energetycznych na całym świecie. APS Energia SA jest producentem niezawodnych systemów zasilania dla energetyki, energetyki atomowej, przemysłu naftowo-gazowego, wojska i innych branż. Firma współpracuje z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą i projektuje indywidualne rozwiązania o najwyższych parametrach dostępnych na rynku. Spółka zapewnia kompleksową obsługę w zakresie projektowania, instalacji i konfiguracji sprzętu. Firma prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń, a także oferuje wsparcie profesjonalistów na każdym etapie prowadzonej inwestycji.

Logo 25 lat EN small

Kontakt

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą ofertą, skontaktuj się z nami.

Czytaj więcej...